Zakup działki od strony formalnej

Zakup działki – w tym przypadku jak zawsze mamy różne drogi dojścia do finalizacji tego celu. Łatwiejsze i trudniejsze. Łatwiejszy sposób to na pewno zakup przez pośrednika czy biuro nieruchomości. Wtedy nie musimy się martwić żadnymi sprawami formalnymi po prostu przychodzimy, składamy podpis, płacimy i jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami swojego kawałka ziemi.
Trudniejsza droga wymaga od Nas cierpliwości, czasu i odwiedzenia kilku miejsc aby na koniec dostać akt notarialny – jedyny dokument, który ma moc prawną w tej sytuacji. Musimy zgromadzić niezbędne dokumenty. Zazwyczaj dostaniemy te dokumenty od właściciela działki, chyba że udało się nam dotrzeć do tych dokumentów samemu jak robiliśmy dokładne rozeznanie w temacie działki. Aby spisać akt notarialny potrzebujemy potwierdzający własność działki. Jeśli grunt ma założoną księgę wieczystą, to takim dowodem będzie aktualny odpis z księgi wieczystej. Jeśli właściciel takiego odpisu nie posiada albo jest nie aktualny to musimy porozmawiać z notariuszem i znaleźć rozwiązanie. Przeważnie jest to osobiste sprawdzenie stanu księgi wieczystej.
Działka bez księgi wieczystej
Jeśli działka nie ma księgi wieczystej właściciel musi przedstawić Nam jakieś inne dokumenty potwierdzające własność (akt własności, akt kupna). Czasami te dokumenty mogą już mieć swoje lata.
Wypis i wyrys z ewidencji gruntów
To dopiero początek „papierków”. Potrzebujemy jeszcze aktualny wypis i wyrys z ewidencji gruntów, opisujący położenie Naszej wymarzonej działki. Alternatywą do tych dokumentów jest aktualna mapa do celów prawnych z zaznaczonym obszarem naszej działki, uzyskać taką mapkę możemy w starostwie powiatowym czy miejskiej geodezji.
Wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Kolejny konieczny dokument, to wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Opisuje on status działki i przeznaczenie terenu. Uzyskamy go w urzędzie gminy lub miasta.
Dobrze również jak sprzedający dostarczy dokumenty potwierdzające zapłacenie podatków i dokumenty pokazujące, że działka nie jest zajęta przez komornika albo nie są na niej nałożone jakieś zadłużenia
Sporządzenia aktu notarialnego
Jeśli mamy już plik wszystkich dokumentów, możemy spotkać się z notariuszem aby sporządzić akt notarialny
Akt musi zawierać:
– Prawidłowe dane, czyli opisanie przedmiotu i umowy z podaniem oznaczenia nieruchomości na podstawie wypisu z ewidencji gruntów.
– Wytyczne granic nieruchomości na podstawie wyrysu z ewidencji gruntów.
– Wypis z czterech działów księgi wieczystej.
– Cena zakupu działki, sposób i termin zapłaty.
– Warto też umieścić informacje o przeniesieniu praw własności na kupującego. Należy sporządzić wniosek do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, który dotyczy wpisania zmian w księdze wieczystej w dziale 2 i 4.
– Na końcu dobrze byłoby podać informacje o pobranych opłatach i podatkach, związanych z przeniesieniem własności.
Dalsze kroki zależą od przyjętej umowy jeśli chodzi o zapłatę (gotówka, czek, przelew). Na przyszłym nabywcy ziemi leży obowiązek zapłacenia podatków i poniesienia opłat, związanych z zakupem i stworzeniem aktu notarialnego. Sposób zapłaty zależy od wspólnych ustaleń.
Pamiętajmy, że podpisanie aktu notarialnego oznacza powstanie obowiązku płacenia podatku od nieruchomości!!!
Warto również przed zakupem sporządzić fotograficzny „opis” działki, aby mieć dokładny obraz co działka w dniu zakupy zawierała. Można o tym również wspomnieć podczas sporządzania aktu notarialnego.
Zakup działki – Podsumowanie
Jak widać troszkę dokumentów musimy zdobyć i urzędów odwiedzić kolejny krok w przygodzie z budową mieć za sobą. Trzeba sobie to przekalkulować czy chce się Nam samemu starać te wszystkie dokumenty zdobyć czy lepiej komuś zlecić. Doświadczone osoby na pewno szybciej i dokładniej to zrobią niż My sami i zakup działki przebiegnie sprawniej.