Sauna czy warto o tym pomyśleć przy budowie domu

Budując nowy dom warto zaplanować sobie miejsce na saunę, a nawet całe domowe centrum spa na które mogą składać się: sauna, jacuzzi, tężnia solankowa ?
Ale jaką saunę wybrać? Fińską, parową, IR? Gdzie ma być usytuowana?
Dla kogo sauna?
Sauny są korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego i wykazano, że zmniejszają poziom stresu, poprawiają warunki sercowo-naczyniowe, łagodzą ból w przewlekłych stanach, takich jak zapalenie stawów, poprawiają krążenie krwi i zmniejszają stany zapalne. Są jednak zabronione dla osób z chorobami serca i krążenia, chorobami skóry i nowotworem. Kobiety w ciąży i w okresie menstruacji również nie powinny korzystać z sauny.
Nie istnieją ograniczenia wiekowe do korzystania z sauny. W internecie możemy napotkać niczym nie poparte informacje o tym, że z sauny mogą korzystać dzieci od 10 roku inni piszą, że od 3, a są ludzie którzy zalecają 50cio latkom by przed pójściem do sauny skonsultowali się lekarza ?lub farmaceuty?. W kwestiach spornych najlepiej zapytać u źródła. Finowie używają sauny od najmłodszych lat do starości.
Sauny IR mają duże zastosowanie w leczeniu stanów reumatycznych i są często używane przez sportowców. Prostą namiastkę takiej sauny możemy nabyć z Chin już za kilka tysięcy ale jako producent nie polecam takich rozwiązań ponieważ promienniki w ?chińskich gotowcach? są niskiej jakości i takie urządzenie może wyglądać jak sauna ale z pewnością jej funkcji nie posiada.
Najbardziej rozpowszechnioną i ukochaną przez ludzkość jest sauna fińska. Jako źródło ciepła stosujemy w niej piece elektryczne lub opalane szeroko pojętym drewnem. Dlatego już na samym początku musimy wiedzieć jakie źródło ciepła jest dozwolone w naszej okolicy. Na niektórych terenach jest całkowicie zabronione używanie pieców na drewno, kominków itp. I dlatego musimy się wtedy ograniczyć do pieca elektrycznego.
Przy naprawdę bardzo małej saunie może to być piec na 230V ale w zasadzie używa się pieców na siłę. I dlatego na etapie budowy domu konieczne jest określenie gdzie sauna ma stanąć by wypuścić przewód siłowy i dać odpowiednio duże zabezpieczenie. Dla przykładu piec Harvia cylindro 7kW ma wymagania: kabel 5×1,5 i bezpieczniki A10. Piec Harvia cylindro 9 kW: kabel 5×2,5 i bezpieczniki A16. A gdybyśmy chcieli mieć dużą saunę ogrodową z przeszkleniami to potrzebny byłby większy piec np. Sawo tower 150NS: kabel 5×4 a bezpieczniki 25A.

Jeśli nasza sauna ma będzie w obrzeże na którym wolno używać kominków na drewno i pellet to możemy wyposażyć ją w piec opalany. Z pewnością jest to tańsze rozwiązanie w użytkowaniu oraz zdaniem wielu użytkowników samo saunowanie jest przyjemniejsze. W takim przypadku musimy zapewnić odprowadzenie spalin. W przypadku sauny ogrodowej nie jest to problem ale w jeśli sauna będzie znajdowała się w domu konieczny będzie osobny komin.
W każdym z przypadków musimy również mieć w bliskości szyb wentylacyjny by odprowadzać z pomieszczenia gorące i wilgotne powietrze co jest istotne gdyż po pewnym czasie mógłby się wytworzyć na ścianach grzyb.
W naszej firmie z przyjemnością doradzimy we wszystkich sprawach związanych z saunami.
Projekt-Sauna