Projekt indywidualny wzorowany na Fistaszek V

Instagram: wycackany_house
1.Projekt z katalogu (nazwa) czy indywidualny
Zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny głównie dlatego, że budujemy dom bliźniak. Jednak bardzo wzorowaliśmy się na projekcie Fistaszek V.
2. Rok budowy / czas budowy / rejon Polski (województwo) / Gdzie można śledzić postępy prac / życia w domu
Budowę naszego wycackanego rozpoczęliśmy pod koniec lipca 2021 roku. Budowa dalej trwa, gdyż budujemy własnymi siłami tzn. mąż i mój tata.
Budujemy się w województwie warmińsko-mazurskim, a więcej informacji możecie znaleźć na naszym koncie na instagramie @wycackany_house, zapraszam do śledzenia naszych etapów.
3. Powierzchnia, rozkład pomieszczeń,
Jedna połowa bliźniaka będzie miała około 115m2
Widać podział stref, po jednej stronie jest strefa dzienna a po drugiej sypialnie.
Wprowadziliśmy też kosmetyczne zmiany przy stawianiu działówek, zrobiliśmy wnękę w kuchni na lodówkę i słupek z piekarnikiem zabierając trochę metrażu z wiatrołapu, który będzie u nas pomieszczeniem otwartym.

4. Garaż (tak/nie) powierzchnia
Zrezygnowaliśmy z garażu w bryle, ze względu na to że nasz projekt to dom parterowy i bliźniak więc nie było na to miejsca.
5. Dlaczego wybór padł na ten projekt domu
W projekcie zależało nam na dużej kuchni, w której chcemy koniecznie zmieścić wyspę kuchenną, zależało nam żeby były trzy pokoje, kotłownia z wyjściem na ogród, dwie łazienki.
6. Naszym zdaniem plusy projektu indywidualnego inspirowanego Fistaszek V
Jego prostota, która pozwoliła nam zaoszczędzić budując dom.
Spore pokoje.
Kotłownia z wyjście na ogród, dzięki czemu po pracach w ogrodzie wchodzimy do kotłowni nie wnosząc bałaganu do domu.
W przyszłości możemy również zagospodarować przestrzeń na poddaszu (są zaprojektowane nieduże schody na górę)
7. Naszym zdaniem minusy tego projektu (co zmieniliście podczas budowy albo co zmienilibyście przy kolejnej budowie domu z tego projektu)
Następnym razem poszerzyłabym o jakiś metr salon.
Zastanowiłabym się czy nie lepiej wybrać projektu z kwadratowymi pokojami a nie prostokątnymi, ale to okaże się w praktyce.
8. Sposób ogrzewania, skąd taka decyzja i jakie koszty miesięczne / roczne
Zdecydowaliśmy się na pompę ciepła powietrzną. Chcieliśmy coś wygodnego i bezobsługowego, a gazu nie mamy przy domu musielibyśmy zainwestować w dzierżawę lub kupno butli, która by stała na ogrodzie. Licząc koszty tych dwóch propozycji cena wyboru pompy ciepła różni się nie wiele od wyboru gazu (gdzie trzeba byłoby wybudować komin i kupić butle)
Jakie rady dla osób które dopiero zaczynają lub planują budowę domu ?
1. Przed wyborem działki warto popytać w okolicy czy nie zbiera się woda w jakiś miejscach, sprawdzić dostępność i odległość przyłączeń bo sprzedający ziemie może obiecywać gruszki na wierzbie.
2. Przed wybraniem projektu warto już wiedzieć mniej więcej jak chcemy, żeby wyglądały nasze wnętrza wtedy łatwiej jest nam dokonać wyboru. Ja np. Wybrałabym projekt z innym rozmieszczeniem kuchni.
3. O kosztach to nie ma co pisać trzeba go powiększyć o nie spodziewane ( jeśli można je wgl tak jeszcze nazwać) podwyżki.
4. Z fachowcami spisujmy umowy.
5. Pamiętajmy o ubezpieczeniu budowy domu najlepiej na starcie, szczególnie przy ostatnio tak częstych wichurach, po stanie SSZ można rozszerzyć pakiet ubezpieczenia o dodatkowe rzeczy.
6. Uzbrójmy się w cierpliwość, dużo cierpliwości i melisy.
7. Bądźmy gotowi na kompromisy!
Galeria