Paczków 3m

Paczków 3m

Instagram: Sprytnydom
Youtube: SprytnyDom

1.Projekt z katalogu (nazwa) czy indywidualny 

Projektem naszego domu jest Paczków 3m w realizacji Extradom.
Projekt ten spełniał praktycznie wszystkie nasze preferencje. Jednak trzeba było go dostosować do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zajęła się tym nasza pani architekt, dzięki której dom zmieścił się na działce 4,16a przy bardzo restrykcyjnym MPZP.
Najważniejszymi wyznacznikami decydującymi o zakupie (poza wyglądem), były kwestie związane z ułożeniem budynku względem stron świata i odpowiedniej powierzchni dachu, aby móc zainstalować instalację fotowoltaiczną.
Budynek w znacznym stopniu wykorzystuje energie słoneczną. Promienie słońca późną jesienią oraz zimą nagrzewają dodatkowo wnętrze pomieszczeń (przez drzwi HST 4m oraz FIX w kuchni). Natomiast w lecie promienie słońca w większości operować będą na elewacji budynku. Związane jest to z odpowiednim wyliczeniem kąta padania promieni słonecznych o różnych porach roku.

2. Rok budowy / czas budowy / rejon Polski (województwo) / Gdzie można śledzić postępy prac / życia w domu

Naszą budowę rozpoczęliśmy 17 listopada 2021 r. w Krakowie. W trzy tygodnie powstał stan surowy otwarty w technologii Izodom
Serdecznie polecamy i pozdrawiamy ekipę JL Budownictwo!
Zaraz po nowym roku rozpoczęły się prace z dachem. Pod koniec stycznia 2022r. równocześnie były montowane drzwi zewnętrzne #Doorsy oraz okna #Veka. Zdecydowaliśmy o wyborze możliwych najcieplejszych okien w dobrej cenie. Wybór padł na Veka Softline 82 MD, z szczelnym montażem na płynnych foliach.
Z zewnątrz zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne Full Black, producentem jest firma Huyndai 395Wp jest 17 sztuk. Panele osiągają bardzo wysoką sprawność, nawet przy słabszym operowaniu słońca. Wybór falownika padł na firma RENAC (cechuje się jedną z najwyższych wydajności na rynku, dodatkowo jest zapewniona gwarancja 10 lat).
Obecnie jesteśmy już na etapie wykańczania domu! Postępy można śledzić na naszym Instagramie oraz kanale Youtube

3. Powierzchnia, rozkład pomieszczeń, 

Dom ma powierzchnię użytkową 120,83 m2 (netto 131,36 m2).

Parter

Zmiany: zrobione pomieszczenie techniczne pod schodami, pokój 1.3 to gabinet/pokój gościnny, pokój 1.5 to drugi gabinet, w salonie dwa okna zamienione na HST 4m.

Paczków

Poddasze

Zmiany: pokój 2.6 to garderoba z pralnią

Paczków
4. Garaż (tak/nie) powierzchnia

Niestety nie mamy garażu. Nie było go również w projekcie. Ze względu na MPZP garaż nie zmieści się już na działce.

5. Dlaczego wybór padł na ten projekt domu

Projekt Paczków 3m spełniał nasze preferencje co do ilości pomieszczeń, ich funkcjonalności i po prostu nam się spodobał oraz, co najważniejsze, zmieścił się na działce! Nasza okolica ma wyjątkowo restrykcyjny MPZP. Dom może zajmować maksymalnie 30% działki? (współczynnik biologicznie czynny). Drugim utrudnieniem przy wyborze projektu był wskaźnik intensywności zabudowy.

6. Naszym zdaniem plusy projektu Paczków 3m

– funkcjonalność pomieszczeń
– wygląd zewnętrzny (ładny dach, jaskółka, balkon, duże okno HST)
– idealny metraż (nie za duży, nie za mały)
– idealny kąt nachylenia dachu 42 stopnie pod efektywną pracę instalacji PV.

7. Naszym zdaniem minusy projektu Paczków 3m (co zmieniliście podczas budowy albo co zmienilibyście przy kolejnej budowie domu z tego projektu) 

Z minusów: brakuje pomieszczenia typowo technicznego, na wszystkie pompy, bojlery, rozdzielnice itd. Takie rzeczy są ?poupychane? w niewielkim schowku pod schodami oraz na strychu, który zrobiliśmy.
Strych mógłby być nieco wyższy. Brakuje około 30cm, aby swobodnie wyprostować się.
Przeoczyliśmy niestety umieszczenie odpowietrzenia od kanalizacji. Wypadł on w linii montażu paneli PV, przez co jeden z rzędów musiał zostać przesunięty. Troszkę jest nie symetrycznie ;/

8. Sposób ogrzewania, skąd taka decyzja i jakie koszty miesięczne / roczne

Dom będzie ogrzewany matami grzewczymi. Na dachu są zamontowane już panele fotowoltaiczne 6,6 kW, które pomogą w optymalizacji kosztów. Całość zarządzana będzie przez jeden centralny system ? Grenton. Dzięki temu jesteśmy w stanie, w sposób optymalny, wykorzystać maksymalnie całą energie wewnątrz budynku.

Inteligentne rozwiązania w domu

Przykład: Instalacja PV produkuje chwilowo prąd wyższy niż bieżące zużycie budynku. Wtedy system Grenton komunikując się z falownikiem ?wyłapie to? i może skierować nadwyżkę energii np. do podgrzania wody w bojlerze lub uruchomić klimatyzację w lecie (dodatkowo schładzając budynek).
Innym przykładem zaawansowanego sterowania może być sytuacja, w której zdecydujemy o przewietrzeniu domu. Otwieramy okno, a system Grenton w tym momencie wyłączy system wentylacji (rekuperację) oraz wyłączy ogrzewanie podłogowe w danym pomieszczeniu, oszczędzając prąd.

System rekuperacji wyposażony jest w dodatkowe czujniki: Higrometr (czujnik wilgotności) oraz CO2 (dwutlenku węgla). Czujniki, badając aktualny stan powietrza, przesyłają informacje do centrali. Centrala na podstawie tych danych zwiększa wydajność lub ją obniża. Jeżeli więc wpadną do nas znajomi, rodzina i stężenie CO2 zwiększy się w pomieszczeniu, wentylacja zwiększy obroty, zapewniając odpowiedni komfort. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w momencie gotowania lub brania kąpieli. Większa ilość pary wodnej spowoduje zwiększenie obrotów wentylacji, wymieniając powietrze przy jednoczesnym odzysku ciepła.

Przykładów optymalizacji kosztowych i bieżącego zużycia energii jest znacznie więcej, co na bieżąco będziemy przedstawiać na naszych social media ?
Instagramie oraz kanale Youtube

Galeria

Paczków
Paczków
Paczków
Paczków
Paczków
Paczków
Przygoda z Budową

powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *