Oświetlenie zewnętrzne

Oprócz aranżacji wnętrz warto również zadbać o odpowiedni wygląd terenu wokół domu. Wybierając odpowiednie oświetlenie zewnętrzne jesteśmy wstanie podkreślić te rzeczy, na których Nam bardziej zależy. A ukryć pewne mankamenty. Na rynku mamy dostępne lampy, które potrzebują zasilania elektrycznego lub są zasilane energią słoneczną. Z tej pierwszej kategorii mamy duży wybór, druga grupa dysponuje znaczną mniejszą różnorodnością. Obojętnie na jaką lampę się zdecydujemy na pewno musimy posiadać odpowiednie zabezpieczenia minimum IP44

Lampy sufitowe

Tego typu lampy możemy podzielić jeszcze na dwie podgrupy: natynkowe i podtynkowe. Najczęściej takie lampy montuje się na podbitce aby światło z góry podświetlało to co jest umieszczone pod tego typu lampą.

Oświetlenie zewnętrzne

W tym przypadku mamy lampę w kształcie sześcianu. Ale znajdziemy na rynku również w formie walca czy prostopadłościanu. Decydując się na taką lampę nie musimy robić otworów montażowych wystarczy doprowadzić źródło prądu i przykręcić lampę np do podbitki. Drugą opcją są lampy wpuszczane ale wtedy musimy mieć miejsce aby taką lampę umieścić. Ile tego miejsca? To zależy od tego jakie będzie źródło światła. Kolor światła, szerokość padania i ilość światła również zależy od tego jaką żarówkę mamy w lampie.
Przy montażu takiej oprawy blisko ściany będziemy widzieć wszystkie nierówności na ścianach. A dodatkowo mogą przyciągać wieczorem różnego rodzaju latające istoty.

Lampy ścienne

Decydując się na tego typu lampy mamy już większy wybór niż przy poprzedniej opcji. Są różnego rodzaju kinkiety świecące w górę, w dół, w górę i dół lub wokół siebie.

Mając takie lampy zamontowane na elewacji podkreślimy jej wygląd więc musimy mieć ją zrobioną idealnie inaczej będzie widać niedokładności jak się ją podświetli. Ale niewątpliwie efekt podświetlenia robi wrażenie i na pewno przyciąga wzrok. W takim oprawach może być zamontowane stałe źródło światła lub wymienne. W dzisiejszych czasach jest to led ze względu na jakość światła i energooszczędność. Wysokość montażu takich lamp zależy jaki efekt chcemy uzyskać i oczywiście od wielkości samej ściany. Jak chcemy uzyskać światło góra – dół to dobrze wygląda jak lampa jest zawieszona w połowie wysokości ściany wtedy snopy światła mamy takie same. Zmieniając źródła światła możemy też uzyskać różne szerokości tych cieni padających na ścianę. Gdy mamy lampę świecącą tylko w jedną stronę warto zawiesić ją wyżej.

Lampa świecąca wokół siebie lub przed siebie sprawdzi się we wszystkich miejscach gdzie chcemy uzyskać dużo światła przed lub pod lampą np. przy wejściu do domu czy na tarasie. Ilość światła jak zawsze zależy od tego co będzie w tej lampie świecić. Również sam klosz ma znaczenie. Jak będzie mleczny to będzie ładniej rozpraszał światło, które nie będzie raziło po oczach. Nie które modele lamp posiadają wbudowany czujnik ruchu i zmierzchu co pozwala zapomnieć o włączaniu lampy ponieważ światło się zapala gdy ktoś przejdzie w zasięgu czujnika. Jak lampa nie posiada takich udogodnień można we własnym zakresie ją wyposażyć.

Lampy wpuszczane w grunt

Tego typu lampy też występują ale wybór modeli nie jest duży. Różnią się przeważnie wielkością i źródłem światła. Takie oprawy montuje się w podłożu i uzyskuje się światło świecące od dołu. Nie które modele oferują jeszcze możliwość lekkiego przechylenia źródła światła. Możemy podświetlić elewację, dojście czy dojazd do domu lub jakieś drzewka w ogrodzie.

Oświetlenie zewnętrzne

Takie oprawy cechują się największą wodoodpornością i wytrzymałością. Trzeba je solidnie umocować aby podczas użytkowania ich nie uszkodzić np podczas chodzenia czy jazdy po nich autem. (Na rynku też występują lampy odporne na taki duży nacisk).

Lampy stojące

Wybierając takie oświetlenie zewnętrzne decydujemy nie tylko o wyglądzie ale i wysokości oraz sposobie montażu. Są lampy montowane poprzez wbicie w ziemię specjalnego kolca. Lampę możemy przenosić w inne miejsce. Ogranicza Nas tylko długość kabla.

Oświetlenie zewnętrzne

W takim typie lamp oprócz ich mobilności mamy też możliwość regulacji gdzie światło będzie świecić. Wszystko dzięki ruchomej „głowie” samej oprawy.
Jeśli chcemy lampy ustawić np wzdłuż ścieżki możemy wybrać różne modele i wysokości. Wszystko zależy co Nam będzie pasować do spójnej koncepcji ogrodu.

W tego typu oprawach również może wybierać źródło światła. A jaką wysokość wybrać? Ciężko tak jednoznacznie powiedzieć. Po prostu musi pasować i podobać się. Nie ma złotej zasady, która ułatwi Nam wybór wysokości.
Oprócz lamp powiedzmy średniej wysokości mamy również lampy wysokie.

Jak przy wszystkich lampach tutaj też mamy wybór czy lampa będzie świecić w górę czy w dół. Wybieramy również ile mamy mieć źródeł świateł. I co najważniejsze, mamy możliwość wyboru wysokości samej lampy. Tutaj do montażu, podobnie jak przy niższych lampach stojących warto zastosować specjalne kotwy montowane w ziemie lub wylać beton i do niego przymocować lampę aby podczas wiatru czy nawet zabawy z ogrodzie nie przewróciła się lampa i nie zrobiła komuś krzywdy.

Jak widać oświetlenie zewnętrzne to nie jest łatwa sprawa. Jest z czego wybierać. Trzeba z głową podejść do tematu.