Olimpia
1.Projekt z katalogu (nazwa) czy indywidualny
Projekt domu Olimpia 92 m ze strony extradom plus bardzo duże zmiany w projekcie wprowadzone przez Nas.
2. Rok budowy / czas budowy / rejon Polski (województwo) / Gdzie można śledzić postępy prac / życia w domu
Start budowy nastąpił w 2023 roku.
3. Powierzchnia, rozkład pomieszczeń,
Powierzchnia domu to około 122 m2. Parter plus poddasze do adaptacji. Na dole mamy tak jakby dwa domy. Jeden większy składający się z kuchni połączonej z salonem, spiżarnia, dwóch pokoi, łazienki, WC. Drugi mniejszy składający się z kuchni połączonej z pokojem, łazienka z WC.
4. Garaż (tak/nie) powierzchnia
Nie ma.
5. Dlaczego wybór padł na projekt domu – Olimpia
Miejscowy Plan Zagospodarowania dla naszej działki jest bardzo restrykcyjny. Określa kąt dachu, rodzaj dachu, rodzaj pokrycia dachowego i jego kolor, ilość kondygnacji, szerokość ściany frontowej oraz wysokość domu. Jednocześnie nasza działka ma wąski front, niecałe 21 m szerokości. Również my mieliśmy swoje oczekiwania co do projektu – miał być tani w budowie, posiadać senioratkę czyli małe mieszkanko dla mojego taty, który jest w podeszłym wieku, oraz być domem parterowym.
To wszystko razem sprawiło, że naprawdę trudno było znaleźć idealny dom i tak naprawdę, w tamtym momencie powinniśmy byli udać się do architekta po projekt indywidualny.
Zamiast tego, wybraliśmy projekt z internetu z nadzieją, że jego modyfikacja będzie tańsza niż projekt indywidualny.
Cóż, mówiąc krótko – tanio nie było 🙂
6. Naszym zdaniem plusy projektu – Olimpia
Mimo wszystko kocham nasz domek, bo ma świetny układ pomieszczeń i brak zmarnowanej powierzchni w postaci korytarzy. Już wcześniej mieszkałam w domu jednorodzinnym więc wiedziałam czego chcę od domu i udało mi się to wszystko uzyskać w naszym obecnym projekcie. Jest duża spiżarnia, spora kuchnia otwarta na salon, mnóstwo miejsca do przechowywania rzeczy, oraz dodatkowa powierzchnia w postaci strychu, który można zaadoptować na ciekawe pomieszczenia.
7. Naszym zdaniem minusy tego projektu (co zmieniliście podczas budowy albo co zmienilibyście przy kolejnej budowie domu z tego projektu)
Chyba jedyna rzecz, której „żałuję” to odrobinę zbyt małe okna 🙂
8. Sposób ogrzewania, skąd taka decyzja i jakie koszty miesięczne / roczne
Planujemy ogrzewanie elektryczne maty lub pompę ciepła, jeszcze nie zdecydowaliśmy ostatecznie. Decyzja wynika stąd, że już mieszkałam w domu jednorodzinnym z ogrzewaniem gazowym i węglowym. Naprawdę, mam tego serdecznie dość do końca życia. Piec gazowy jeszcze byłby nawet ok, ale u nas na działce nie ma i nie będzie gazu. A jeśli chodzi o palenie paliwem stałym – bród, smród, kurz i zawracanie głowy. Tak krótko mówiąc 🙂
Coś ode mnie
Zebraliśmy ogromną ilość wycen na budowę naszego domku w przeróżnych technologiach. Były tam domy szkieletowe drewniane, tradycyjne murowane z ceramiki lub z betonu komórkowego, prefabrykaty ze styropianu oraz kilka innych w miarę znanych na rynku technologii.
Ale ostatecznie wybudowaliśmy swój domek z betonowych prefabrykatów. Była to najlepsza decyzja w naszym życiu. 🙂 Zaoszczędziliśmy nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim cenny czas, bo czas to nie tylko pieniądz, ale także życie każdego z nas.
Szkoda marnować życia na budowanie domu, nikt z nas nie żyje wiecznie 🙂