Droga do realizacji marzeń

Budowę domu można porównać do gry przygodowej, w której trzeba wykonać wiele małych lub większych kroków. Przy każdym ruchu mamy minimum dwa wyjścia albo korzystamy z pomocy osób znających się na temacie albo wszystko wykonujemy sami. Druga opcja na pewno jest trudniejsza i bardziej wymagająca aby powstał Nasz Dom.

Pierwszy krok

To na pewno decyzja gdzie chcemy zamieszkać: miasto, obrzeża miasta czy wieś.


Drugi krok

Budujemy dom od zera czy bierzemy coś co już jest wybudowane. Jeśli bierzemy pierwszą opcję to szukamy działki.
Każda z lokalizacji ma swoje plusy i minusy. Jak już mamy ustaloną lokalizację trzeba poszukać kawałka ziemie gdzie powstanie NASZ DOM.

Działki możemy szukać na wiele sposobów np:
– różnego rodzaju portale internetowe (otodom, olx) to chyba te najbardziej znane i ogólnopolskie lub na lokalnych gdzie w dziale ogłoszeń na pewno znajdziemy takie oferty.
– biura nieruchomości
– urzędy miasta lub gminy czasem również oferują na sprzedaż działki
– „poczta pantoflowa” warto popytać wśród znajomych czy nie znają kogoś kto chce sprzedać działkę
– samemu umieścić ogłoszenie o poszukiwaniu działki w okolicy która Nas interesuje
– popytać wśród swoich przyszłych sąsiadów czy znają właścicieli wybranego przez Nas kawałka ziemi. (Można też spróbować wyciągnąć takie informacje z urzędu gminy ale mogą się zasłaniać RODO).

Przy drugiej opcji mamy do wyboru rynek wtórny lub nowe budownictwo. Tutaj nie musimy się martwić zgodami i pozwoleniami, ponieważ dom już jest. Całą papierkową robotę mamy z głowy. Naszym obowiązkiem jest zapewnić sobie finansowanie pozwalające kupić nieruchomość. Po załatwieniu formalności podpisujemy stosowne dokumenty i możemy zacząć myśleć o urządzaniu wnętrz.

Trzeci krok

Mamy już działkę wybraną czas ją kupić. Przed zakupem jednak warto ją sprawdzić aby nie kupować kota w worku. Jeśli działka jest na osiedlu domków jednorodzinnych, kupujemy ją od dewelopera albo przez biuro nieruchomości to najprawdopodobniej wszystko jest ok i nie ma ryzyka przy zakupie takiej działki. Na pewno trzeba sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy czy taka działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, który będzie zawierał wytyczne odnośnie przyszłego projektu domu. Dużym ułatwieniem są również media w granicach działki. Jak nie mamy to na pewno przed nami kolejne koszty i co najgorsze załatwianie formalności.
Kanalizacja czy szambo?
Wodociąg czy studnia?
Elektryka?
Gaz?

Na mapach są zaznaczone wszystkie te media i czy doprowadzenie ich do działki nie wymaga np długich wykopów czy pokonywania dróg gminnych, powiatowych. Warto również zrobić badanie geologiczne gruntu. Koszt niewielki a będziemy wiedzieli jaki jest grunt, czy nie będzie problemów z budową domu i jakie zastosować fundamenty.
Gdy wszystko się zgadza i jesteśmy zdecydowani na 100% idziemy do notariusza, składamy podpisy, płacimy. Mamy swój kawałek ziemi.

Czwarty krok

Mamy w ręce podpisany akt notarialny. Wytyczne z planu przestrzennego jak może wyglądać i gdzie możemy umiejscowić Nasz Dom. Decydujemy się na projekt domu. Kupujemy gotowy na jednej z wielu dostępnych stron z projektami domu lub decydujemy się na indywidualny i szukamy architekta, który stworzy Nam wymarzony dom. Również taki gotowy projekt można zmieniać oczywiście po uzyskaniu stosownych pozwoleń. Mając gotowy projekt zaczynamy ubiegać się o pozwolenia budowlane. Możemy zrobić to samemu lub zrobi to w Naszym imieniu projektant. Uzyskujemy pozwolenie możemy zaczynać budowę.

Piąty krok

Zaczynamy przygotowania do budowy. Wybieramy technologię budowy: murowaną, szkieletową, prefabrykowaną. Decydujemy czy budujemy sami czy zlecamy komuś budowę. Jeśli mamy możliwości samemu budować, to na pewno zaoszczędzimy troszkę pieniędzy, które musimy zapłacić wykonawcom i przechodzimy do kolejnego kroku. Wybierając firmę trzeba co jest oczywiste sprawdzić kilka firm, poprosić o wyceny, porównać referencje. Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Czasem może się okazać, że najtańsza oferta ma dużo ukrytych dodatkowych kosztów (zaplecze sanitarne dla ekipy budowlanej, posprzątanie po sobie na budowie, noclegi jak ekipa jest z daleka) oraz czy zostaną użyte te same materiały przez wszystkie firmy. Gdy już przejdziemy przez etap weryfikacji, sprawdzenia ekip i wybraliśmy jedną możemy wbijać pierwszą łopatę na działce.

Szósty krok

Pierwsza łopata. Wpisujemy w dzienniku budowy ważna dla Nas datę – Start budowy. Ogradzamy działkę płotem tymczasowym. Najwygodniej zrobić to zwykłą siatką leśną. Geodeta wyznacza obrys domu na działce. „Koparkowy” ściąga humus. Ekipa przygotowuje podłoże pod fundamenty. Powstają wszystkie instalacje, które umiejscowione są w fundamentach. Zbrojenia. Beton. Mamy stan zero. Od tego momentu widać coraz więcej na budowie. Powstają ściany, stropy, dach. Następny etap to okna, drzwi, brama garażowa oczywiście jak mamy garaż w projekcie. Stan surowy zamknięty za Nami.

Siódmy krok

Wchodzimy z robotami do środka. Poszczególne etapy prac zależą od technologii budowy na jaką się zdecydowaliśmy. Na pewno musimy zrobić: elektrykę, kanalizację, wodę, ogrzewanie. Coraz częściej montowany jest też system alarmowy i monitoring domu, system inteligentnego domu. Do tego wylewki na podłodze. Tynki na ściany i sufity.

Ósmy krok

Ten krok i poprzedni może być robiony jednocześnie lub mogą zamienić się miejscami ponieważ są niezależne od siebie. W tym etapie wracamy na zewnątrz i robimy ocieplenie (styropian – najpopularniejsze rozwiązanie, wełna). Na to kładziemy tynk. Jaki? Wybór jest i najlepiej popytać wykonawców o plusach i minusach każdego rozwiązania.

Dziewiąty krok

Wracamy do środka. Gdy mamy już wszystkie instalacje zrobione czas urządzić wnętrza. Tutaj jest nie zliczona możliwość kombinacji. Ciężko jest cokolwiek powiedzieć bo każdy ma inny gust. Najważniejsze kwestia budujemy dla siebie i to My sami powinniśmy się czuć w domu najlepiej.

Dziesiąty krok

Urządzamy teren wokół domu. Zakładamy ogród, sadzimy drzewa, siejemy trawę. Robimy dojście do domu, garażu. Stawiamy płot. Cieszymy się końcem budowy domu. Podpisujemy dziennik budowy. Składamy dokumenty o zakończeniu budowy.

Bezpieczeństwo na budowie

Słowo o bezpieczeństwie na budowie Budowa to nie tylko wybór odpowiednich materiałów i dobrej ekipy – to też dbałość o bezpieczeństwo. Praca z maszynami, wysokości, ciężkie elementy – tutaj trzeba mieć pełną koncentrację. Warto więc zadbać, żeby każdy dzień zaczynał się odpowiedzialnie. Coraz częściej inwestorzy (nawet ci budujący „na własną rękę”) zaopatrują się w alkomaty, żeby mieć pewność, że wszystko idzie jak trzeba. Jedno szybkie dmuchnięcie i wiemy, że możemy spokojnie zaczynać dzień. Jeśli szukasz sprawdzonego sprzętu – zajrzyj na alkomaty-sklep.eu – mają tam duży wybór modeli, od prostych po bardziej profesjonalne. Niby drobiazg, a może naprawdę dużo zmienić.