5 wskazówek jak zamontować okap kuchenny

okap kuchenny
okap kuchenny

Prawidłowy montaż okapu kuchennego to klucz do jego poprawnego działania. Wybierając urządzenie zależy nam najczęściej na cichej pracy, wydajności i skutecznym pochłanianiu oparów. Na wszystkie te kwestie w dużym wymiarze wpływa sam montaż. Poznaj wskazówki, które ułatwią Ci to zadanie. 

Okap jako wyciąg 

Standardowy okap kuchenny może działać w dwóch trybach: 

  • jako wyciąg,
  • jako pochłaniacz.

Budując dom warto odpowiednio wcześniej uwzględnić okap w planach, aby przygotować odpowiednio wlot do wentylacji. Odprowadzenie powietrza poza kuchnię daje możliwość usunięcia zapachów, pary wodnej i drobinek tłuszczu. Jeśli zrezygnujemy z podłączenia okapu i będziemy stosować go w formie pochłaniacza, musimy dokupić do niego filtry węglowe, które niestety powodują wzrost głośności o około 20% oraz spadek wydajności. 

Wlot do wentylacji najważniejszym z wyznaczników

Na działanie okapu bardzo istotny wpływ ma również wielkość samego wlotu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wlotu o średnicy fi 15 cm. Dzięki temu zachowamy swobodny przepływ powietrza. Przy mniejszych wlotach zmniejsza się przepustowość, co może powodować problemy z pochłanianiem i wzrost głośności pracy. 

Krótki i prosty odcinek podłączenia

Droga, jaką podłączony zostanie okap powinna być jak najkrótsza. Jeśli to możliwe, unikajmy stosowania kolanek i załamań. Rury wykorzystywane przy podłączeniu powinny być gładkie i wykonane z PCV. Niektórzy wciąż wybierają do montażu elastyczne rury spiro. Wykonane są one jednak z aluminium o nieregularnej strukturze, co wpływa na wzrost poziomu decybeli. 

okap kuchenny
okap kuchenny

Odległość okapu od płyty 

Wysokość na jakiej zawieszony jest okap również wpływa na jego skuteczność. Odległość między okapem a płytą grzewczą będzie różnić się w zależności od rodzaju urządzeń. Jeśli chcemy zachować pełną skuteczność i bezpiecznie korzystać z okapu, najlepiej umieścić go w następujących odległościach:

  • okap przyścienny ? 60-70 cm od płyty indukcyjnej, 70-75 cm od płyty gazowej,
  • okap skośny ? 40-45 cm od płyty indukcyjnej, 40-50 cm od płyty gazowej,
  • okap wyspowy ? 60-70 cm od płyty indukcyjnej, 70-75 cm od płyty gazowej,
  • okap do zabudowy ? 50 cm od płyty indukcyjnej, 60 cm od płyty gazowej,
  • okap teleskopowy ? 50 cm od płyty indukcyjnej, 60 cm od płyty gazowej,
  • okap sufitowy 150 cm od płyty indukcyjnej i gazowej. 

Gniazdko do okapu

Okap zasilany jest prądem elektrycznym, dlatego wcześniej należy rozplanować podłączenie. Zazwyczaj kabel zasilający prowadzony jest z sufitu, a następnie zakończony gniazdkiem natynkowym. Warto wstrzymać się jednak z przykręcaniem gniazdka, ponieważ dzięki temu będziemy mieć większą swobodę przy montażu. 

Masz już wybrany okap do swojej kuchni? Jeżeli jeszcze nie, to odwiedź sklep https://www.okapykuchenne.pl/ gdzie znajdziesz największy wybór okapów w jednym miejscu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *