5 błędów podczas urządzania łazienki. Lepiej ich unikać
Remont łazienki to wyzwanie dla każdego, kto przed nim staje. Spośród wszystkich nieprawidłowości w aranżacji pomieszczeń, to właśnie błędy podczas urządzania łazienki mogą najbardziej dać się nam we znaki i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich i podpowiadamy jak ich uniknąć.
1. Złe parametry płytek
Możliwość zrelaksowania się w designerskim wnętrzu po ciężkim dniu jest bezcenna, ale przekładanie wyglądu ponad funkcjonalność może nie wyjść nam na dobre. Aranżując łazienkę, pamiętaj o odpowiednich parametrach płytek. Zwróć uwagę na antypoślizgowość, szczególnie jeśli umieszczasz płytki w strefach mycia, czyli okolicach wanny, prysznica i umywalki. Mokra stopa na śliskiej płytce to nie jest bezpieczne połączenie. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na matowe wykończenie płytki. Jeśli nie chcemy rezygnować z choćby lekkiego połysku, wybierzmy powłokę lappato (mat z naniesionymi wypukłościami połysku), która daje efekt pomiędzy matowością a połyskiem i redukuje ryzyko poślizgnięcia. Ze względu na kontakt płytek z wodą warto wybrać płytki gresowe, które cechuje niska nasiąkliwość. Zapobiegnie to ich puchnięciu i pękaniu, a to z kolei pozwoli Ci cieszyć się nienaruszonymi powierzchniami przez lata. Przy okazji mowy o płytkach gresowych, to dobry moment, aby krótko rozwiać wszelkie wątpliwości ? płytki oznaczone przez producenta jako podłogowe możemy spokojnie ułożyć także na ścianach, ale lepiej nie próbujmy zastosować tej zasady odwrotnie.
2. Powierzchnie trudne w utrzymaniu czystości
Trudno dostępne zakamarki i płytki, na których widać każdy paproszek ? to wszystko błędy, które wciąż popełnia mnóstwo osób. Jeśli dobrze przemyślisz swoją łazienkę, to jej sprzątanie nie będzie utrapieniem. Zastanów się nad wykończeniem płytek. Mat i lappato (szczególnie w okolicach prysznica, czy wanny) będą lepszym rozwiązaniem niż wysoki połysk, jeśli nie chcesz spędzać długich godzin na usuwaniu najmniejszych oznak osadzającego się kamienia. Pomyśl także o kolorach i teksturach. Płytki z delikatnym wzorem sprawią, że pomieszczenie dłużej będzie cieszyło oko schludnym wyglądem niż w przypadku jednolitych kafli. Jeśli szukasz płytek doskonałej jakości, to zwróć uwagę na kolekcje od polskiej marki Ceramica Limone, dzięki którym stworzysz wnętrze jedyne w swoim rodzaju. Znajdziesz tam płytki imitujące drewno, beton, kamień lub wracające do łask lastryko, które będą idealne, jeśli nie chcesz poświęcać czasu na ciągłe sprzątanie.
3. Nieodpowiedni rozmiar płytek
W przypadku doboru płytek do metrażu łazienki trzeba kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Przekonanie o tym, że w małych pomieszczeniach powinno się stosować małe płytki, jest dużym błędem w aranżacji łazienki, który może sprawić, że będzie wydawała się ona jeszcze ciaśniejsza. Jeśli jednak spodobają Ci się drobne płytki, to zawsze możesz użyć ich w formie ciekawego akcentu.

4. Wyposażenie łazienki w różnych stylach
Czy wiesz, że biel jest kolorem o największej ilości odcieni? Jeśli nie zajmujesz się wystrojem wnętrz profesjonalnie, to bardzo ciężko będzie dobrać Ci te same odcienie bieli u różnych producentów. Kolor to jednak nie jest jedyny aspekt wart uwagi. Ogromny wybór wzorów, w jakich obecnie pojawiają się produkty ceramiczne i sanitarne sprawia, że możemy nadać naszej łazience indywidualnego charakteru. Niestety, nawet najbardziej designerskie wzory i kolory nie będą prezentowały się dobrze, jeśli nie będą spójne. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest trzymanie się jednej serii czy kolekcji, zarówno w przypadku płytek, jak i ceramiki łazienkowej, czy armatury.
5. Białe fugi
Dobór koloru fug do płytek to zagwozdka, która spędza sen z powiek wielu osób podejmujących się remontu swojej łazienki. Wybór fug w białym kolorze to bardzo kiepski pomysł, bo utrzymanie ich w czystości będzie syzyfową pracą. Jeśli jednak marzysz o białych płytkach i żaden inny kolor fug nie będzie do nich pasował, to konieczne postaw na płytki rektyfikowane. Jest to rodzaj kafli, w przypadku których mamy gwarancję, że będą one tej samej wielkości. Dzięki temu ilość fugi, jakiej użyjemy, może być naprawdę minimalna!